Proje Bilgileri

Logo

Proje Adı : ARKVİSTA EVLERİ
Proje Sahibi : DEL İNŞAAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Proje Yeri : İstanbul, Eyüp Kemerburgaz
Proje Alanı : 13.000 m2
Teslim Tarihi : Nisan 2013
Konut Tipleri : 5+2
Konut Adedi : 13

İletişim Bilgileri

Telefon 0212 360 35 03
0533 383 25 62
Ofis Mithatpaşa Mh. Davutpaşa Korusu Cd. Çiftalan Yolu Serin Çıkmazı N:12 Arkvista Evleri Kemerburgaz/Eyüp/İstanbul
İlgili Kişi Gülnaz Kır


Mesaj Gönder


Proje Özellikleri


İstanbul, Kemerburgaz'da orman içinde yer alan Arkvista Villaları'nın arsası muhteşem bir konuma sahip. Su kemerine komşu arsanın içinden çevresi yemyeşil bir dere geçiyor. İçinde içilebilir bir su kaynağı var. Derenin üst tarafı ise orman niteliğinde yeşil bir yamaç. İki orman alanı arasında uzanan dar uzun yerleşim alanında bulunan arsa, hem yerleşim alanlarına ve merkeze yakın ilişkide hem de sakin, özelleşmiş bir kullanım olanağı sunuyor.

 

Projenin tasarımında, arsanın sunduğu bu olanakları değerlendirme ilkesi temel veri olarak ele alındı.  Bunun yanı sıra, Kemerburgaz Göktürk çevresinde yapılagelmiş eski İtalyan, İspanyol, Türk mimarisi karışımı, yoz bir tasarım anlayışı yerine, çağdaş, sade, minimalist bir yaklaşımla tasarlamak ikinci temel tasarım kararıydı.

 

Bir ana dikdörtgen prizmaya eklemlenen prizmalardan oluşan bina kütlesinin cepheleri de sade ve net çizgilerle tasarlandı. Binaların malzeme kararları da bu doğrultuyu izledi. Yapı,doğal taş (küfeki, yeşil andezit), cam, ahşap gibi üç ana malzeme ile giydirildi.

 

Yerleşimin tasarımında; lineer bir iç avlu çevresinde dizilmiş iki dizi villa grubu arsayı iki ana kullanım segmentine ayırıyor: Lineer iç avlu ve dere orman segmentleri. Ana mekanları iç avluya yönelmiş olan birinci dizi, ikinci dizinin geniş aralıklarından ve yanlardan ormana bakıyor. İkinci dizinin villaları da yamaç, orman ve dereye bakarken aynı zamanda yatak odaları ve mutfaklarından lineer iç avluyu görüyorlar. Lineer iç avlu mekanı bir yüzme havuzu ve açık barla sonlanıyor.

 

Yerleşime, önünde meydan olan, güvenlikli bir taç kapıdan giriliyor. Bu meydan bir pano duvarla mekanlaştırıldı. Giriş, kaskatlı su elemanı ve süs havuzuyla zenginleştirildi. Yerleşmenin çeperinde yaya-otoyolu ve evlere yakın gruplar halinde açık otoparklar düzenlendi. Yerleşme içi kullanım alanları tamamen yayalara ayrıldı.

 

Binaların ana kullanım mekanları güneydoğu istikametinde yerleştirildi. Böylece her villa doğu, güneydoğu, güney ve kısmen batı güneşinden yararlanabiliyor.

 

Yerleşmenin çeperi özel tasarımlı bir duvarla çevrildi. Villaların özel ve genel kullanım alanlarını tanımlayan modern çizgide bir peyzaj düzenlemesi yerleşmenin genel kurgusunu tamamlıyor.

 

Binaların içinde dört katmanlı bir yaşam kurgulandı. Bodrumda gün ışığı alabilen spor ve hobi salonu ve servisler, zeminde bahçeyle bütünleşen salon ve mutfak, ahşap deck terasla kapalı alanların açık alanlara genişleyerek açılmasını sağlıyor. Salonun galerili, iki kat yüksekliğindeki mekanı evin katları arasını ve bahçeyi fonksiyonel ve görsel olarak birbirine bağlıyor. Yatak odaları katı asma kat galerisi salona alternatif bir kullanım mekanı sağlıyor.

 

Çatı katı ebeveyn suiti ve pergolalı teras farklı bir kullanım katmanı oluşturuyor.Bütün bu yerleşim ve tasarım kriterleri ile ortaya çıkan kurgu; sadelik içinde zenginlik, çeşitlilik ve fonksiyonellikle arasının sunduğu nitelikleri çoğaltarak çağdaş bir yaşam ortamı sağlıyor.

 

Mimarın Kaleminden

Adnan Kazmaoğlu